Ahmet Aslan ve “Susarak Özlüyorum”

Ahmet Aslan adını nerede duysam, nerede ansam gülümserim.

Bir metalci, bir 80’ler sever ve bir hafız arasında geçen eşsiz geyiklerin baş aktörlerinden biridir Ahmet Aslan, yaptığı sıra dışı müziği bir kenara koyarsak. Manevi açıdan buhranlı dönemlerden geçerken her aklına geldiğinde Ahmet Aslan şarkıları açan ve gün ortasında bütün enerjimizi, neşemizi alıp götüren hafız dostumuz, buna müteakip çok küfürümüzü işitmiş, “Allah’ını seversen kapat artık !#?$½” isyanlarına hiç kulak asmadan bizi tüketmiştir. Bunun camı penceresi olmayan oldukça loş bir ofiste gerçekleştiğini hayal ettiğinizde, bir + iki ceset şeklinde bitmiş üç adamı gözünüzün önüne getirebilmeniz zor olmayacaktır.

Böyle güzel zamanlardan, güzel dostlardan bir hatıradır Ahmet Aslan ve “Susarak Özlüyorum”.

Nitekim kendisini teknik açılardan ele alabilecek kadar müziğine ve nev-i şahsına münhasır enstrümanına hakim değilim. Fakat buna gerek olmadığını da biliyorum çünkü Ahmet Aslan’ın çaldığı müziğe her ne isim verirseniz verir, en doğru tanımlama “yürekten” olduğu olacaktır bence. Batı’dan uzakta bir coğrafyanın hayallerini, hasretlerini, özlemlerini, isyanlarını dile getirir dili ve eli döndüğü kadarıyla. Daha ne olsun?

Ve benim için bu ‘yürekten’lik, onca şarkısı arasından “Susarak Özlüyorum” ile tam anlamını kazandı. Hem de ne kazanmak…

Fadıl Öztürk adındaki yazar/şairin bir şiirinin sözlerini oluşturduğu bu şarkı, Ahmet Aslan’ın 2010 yılında çıkardığı “Rüzgar ve Zaman” albümünde dinleyicilerle buluşmuş. Ben çok sonradan keşfetmiştim tabi ‘hafız’ sağ olsun. Hatta kendisinin bana “nasıl yani, sen bu şarkıyı daha önce duymadın mı hiç şimdi” sorusunu sorarken ki şaşkın ifadesi hala gözümün önündedir. Bu geç tanışmaya üzülmüş olsam da gerek o dönem ki maneviyatıma müziğiyle özel olarak hitap ettiğinden gerekse de sözlerinde bazı anlatmak isteyip de anlatamadığım şeyleri bulduğumdan olsa gerek, fazlasıyla hem de çok fazlasıyla dinleyerek bu eksiği kapatmıştım.

Bazen hala daha takılıp saatlerce dinlerim. Nitekim bu yazının yazılmasına sebebiyet veren şey de bu saatlerce dinleme seanslarımdan birisidir.

 

 

Kelimelerle anlatması zor bir şarkı, orası kesin. Çünkü bu şarkının anlattıklarını bir başka şekilde anlatabilmek… Zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön