Yeni Bir Keşif: Late Night Savior

Amerika’nın yerli rock grupları hadisesi, bizim bir dönem ki türkücü enflasyonunu baya andırıyor şayet bilmiyorsanız. Hemen her taşın altından çıkan bir grup var ve takip edebilmek gerçekten çok mümkün değil. Bir de neredeyse tamamen kendi iç piyasalarına yönelik PR çalışmaları yürüttüklerinden eğer konuya özel bir ilginiz yoksa varlıklarından haberdar olmanız çok zor.

Öyle ki biz dünyanın bu bölümünde yaşayanlar olarak oradan çıkmış bir rock grubunu artık cümbür cemaat biliyorsak, o grup kendi iç piyasalarını kasıp kavurmuş, ünü artık taşmaya başlamış olduğundan biliyor oluyoruz (bkz. Stone Sour, ne güzel gruptur değil mi).

Özellikle 2000’lerde MTV’de dönen alternatif rock – nu metal eksenindeki gruplara karşı sempati duyan dinleyiciler için resmen bir okyanus etkisi yaratan bu piyasada elbette birbirine benzeyen onlarca çalışma arasından iyilerini de ayıklamak zor oluyor.

Bu yazının asıl konusunu oluşturan Late Night Savior ise, bu onlarca çalışma arasından “Into the Aftermath” adındaki EP albümleriyle sıyrılarak karşımıza geliyor.

 

 

Çok da uzak bir geçmişe gitmeden, hepi topu 2014 yılında kurulmuş bu grup ekseriyetle lokal konserlerde daha ünlü gruplara destek grup olarak sahne alarak gelmiş bugünlere. 2017 yılında çıkarttıkları “Into the Aftermath” albümlerinden önce de “Among the Forgotten” adında, pek bir şeye benzemeyen bir albüm çıkarmış olsalar da olayı “Into the Aftermath” ile kopartmışlar.

Daha çok post-grunge alternatif rock akımına yakın bir şeyler icra eden grubun nispeten köşeli bir sound’u var. Elbette ki pop müzik vari nakaratlar şarkıları taşıyor olsa da grup pek de rock kökenlerinden ödün vermeyi çalmış davulunu gitarını. Dolayısıyla ortaya dinlemesi zevkli bir iş çıkmış.

 

 

Bazı anlarda özellikle Avustralyalı grup “Karnivool”dan hafif hafif esintiler duymak benim için ekstra eğlendiriciydi. Albümde zaten az sayıda şarkı bulunduğundan ve bunlar içinde öyle kulak tırmalayan bir şey de olmadığından bir bütün olarak 20-25 dakika boyunca size kesintisiz bir eğlence sunuyor albüm.

Grupla ilgili gelecek tahminlerinde bulunmayı çok yerinde bulmuyorum. Doğrusu grubun icra ettiği müziğin kalıpları en uç noktalara kadar çizildiğinden, gelecekte farklı bir şey deneseler ellerindekilerden olurlar. Amerikan piyasası bu konuda pek bir acımasız. O yüzden iyi besteler ve güçlü kayıtlar yapmaya devam ettikleri sürece takip edilmeye değer bir grup olacaklardır ancak fazlasını beklemek abes olur.

Toparlarsak, grubun kendi web sitesinde ücretsiz olarak dağıtılan ilk albümünü es geçmek suretiyle şayet alternatif bir şeyler dinlemek istiyor ve pek bulamıyorsanız mutlaka bu gruba göz gezdirmelisiniz. Çok eğlenceğinize eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön